Zaproszenia

Szanowni Państwo,

przed nami jedno z najważniejszych literackich wydarzeń roku, czyli Narodowe Czytanie. 

W sobotę 5 września o 11.00 zapraszamy na Taras Biblioteki Raczyńskich  na  Narodowe Czytanie „Balladyny”.  Fragmenty utworu przeczytają  przedstawiciele  poznańskiego świata nauki, kultury i polityki. Czytanie zainauguruje Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Romantyczny dramat Słowackiego inspirował twórców kolejnych epok, m.in. Jeremiego Przyborę i Jerzego Wasowskiego, których  „Balladynę’68” , czyli pełną humoru językowego adaptację  dramatu,  zaprezentuje  asz.teatr.  Swoje ulubione fragmenty dramatu zaprezentują też poznaniacy w czytaniu powszechnym. Na gości  Narodowego Czytania czekają niespodzianki- możliwość zdobycia pamiątkowej pieczęci oraz, dla tych, którzy będą mieli karty biblioteczne, sadzonki malin. Wydarzenie na FB  https://www.facebook.com/events/356172735389844/

W kolejnym tygodniu też nie zabraknie literackich wydarzeń

10 września (czwartek), godz. 18.00 , wydarzenie online

Spotkania Kraszewskiego z Sienkiewiczem. Rzym za Nerona i Quo vadis

To niezwykła okazja dla czytelnika, że może – dzięki wybitnym powieściom dwóch pisarzy – zestawić dwa spojrzenia na narodziny cywilizacji chrześcijańskiej w czasie prześladowań.  Na kolejną literacką wyprawę zaprasza prof. Wiesław Ratajczak.  Wydarzenie będzie dostępne na profilu Pracowni-Muzeum  J. I. Kraszewskiego na Facebooku oraz kanale Biblioteki Raczyńskich na You Tube 

12 września (sobota), godz. 12.00, Taras Biblioteki Raczyńskich

CZYTATY 4 koła: w pociągu

Dlaczego wynalezienie pociągu było taką rewolucją? Jak zmieniała się kolej? Jak dziś funkcjonują pociągi i o czym należy pamiętać wybierające się w podróż koleją? Opowie o tym Joanna Skubiszyńska z Kolei Wielkopolskich. 

Wstęp wolny, obowiązują zapisy na adres zapisy@bracz.edu.pl (prosimy o podanie danych dzieci i opiekunów biorących udział w wydarzeniu). Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

12 września (sobota), godz. 13:00, wydarzenie online

"Sienkiewicz modny czy niemodny?" warsztaty dla dzieci

Czy wiecie, jakie ubrania wybierały Ligia, Jagienka i Marynia Połaniecka? W czym dobrze czuli się Jurand, Petroniusz i Wołodyjowski? Podczas warsztatów online dla dzieci sprawdzimy, czy Sienkiewicz orientował się w tym, jak moda zmieniała się w ciągu wieków – od starożytności aż do XIX wieku. Sprawdzimy też, na ile on sam miał wyczucie stylu i sami spróbujemy swoich sił jako projektanci mody! Zapraszamy na profil Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza.

Dział Koordynacji Działalności Kulturalnej i Promocji
Biblioteki Raczyńskich


Adres: ul. Ratajczaka 37, 61-816 Poznań
Telefon/fax: 061 851-00-36
E mail: utw.poznan@vp.pl
Godziny pracy Biura: poniedziałki, wtorki, środy 10.00 - 14.00


Konto BNP Paribas Bank Polska
                                      46 1750 0012 0000 0000 3416 0929

          PKO BP              93 1020 4027 0000 1802 0386 4105  

My na mapie