Wydarzenia 2020/2021

Wycieczka objazdowa do Gruzji - czytaj dalej

Wycieczka Noworoczna do Trzcianki - czytaj dalej

Dnia 13 września 2021 roku w Sali Senatu UAM w Poznaniu odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo- Wyborcze Członków naszego Uniwersytetu za rok akademicki 2020/2021 oraz kadencję 2018-2021.

Członkowie naszego UTW po długiej, pandemicznej przerwie, pojechali na upragnioną wycieczkę, na Opolszczyznę.

Wyjazd zorganizowało Biuro Podróży „Lubczyk” jak zwykle profesjonalnie z ciekawym programem wywołującym  zdziwienie i zachwyt.

Zaczęliśmy od Brzegu, urokliwego miasteczka z renesansowym Zamkiem  Piastów Śląskich  zwanym Śląskim Wawelem, potem zwiedzaliśmy Zamek Książęcy w Niemodlinie, który obecnie przywracany jest do świetności przez fundację osób  prywatnych. Unikatowy dziedziniec, neogotycka kaplica oraz legendy i tajemnice opowiadane przez przewodniczkę ubraną w strój z epoki zrobiły na nas wrażenie.

                                               Zamek w Niemodlinie1

Dnia następnego zwiedzaliśmy Opole - stolicę województwa, miasto uniwersyteckie, zwane także stolicą polskiej piosenki.

Mieszkaliśmy w hotelu Mercure, w samym centrum miasta, więc wieczorne zwiedzanie
w podgrupach pozwalało odkrywać wiele ciekawych zakątków miasta.

Ratusz w Opolu1 

Kamień Śląski to stara miejscowość z XII wieku, piękne zadbane miasteczko z pałacem
i sanktuarium. To tutaj urodził się  Święty Kościoła Katolickiego - Jacek Odrowąż. Dzięki staraniom biskupa opolskiego Alfonsa Nossola jest to miejsce nie tylko religijnego kultu, lecz także  Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego UO. Obok pałacu znajduje się Sebastianeum Silesiacum placówka rehabilitacyjno-wypoczynkowa z bogatą ofertą usług leczniczo-rehabilitacyjnych. Wielu naszych wycieczkowiczów zainteresowało się ofertą pobytu w tym ośrodku.

Następnego dnia zwiedzaliśmy następną perełkę tego regionu – Nysę - zwaną Śląskim Rzymem, posiadającą wiele zabytkowych obiektów, a potem był Otmuchów – miasto kwiatów z zamkiem biskupów wrocławskich. Atrakcją zamku są końskie schody, po których konie wciągały lektyki z biskupami.

                                                    Otmuchw Zamek Biiskupw Wrocawskich1     Nysa1

 Paczków to polskie Carcassonne (francuskie miasto twierdza), dlatego iż tutejsze obwarowania są najlepiej zachowanym w Polsce zabytkiem miejskiej architektury obronnej.

Zwiedzaliśmy wspaniały Rogów Opolski z dobrze zachowanym zespołem pałacowo-zamkowym, potem Prudnik i Głuchołazy, a na koniec dnia Głogówek z obecnie restaurowanym zamkiem.

Ostatni dzień naszej wycieczki to Moszna, ocalała z zawieruchy wojennej rezydencja śląskich milionerów - rodziny von Tiele-Wincklerów, trochę disneyowski ale wart zobaczenia. Na koniec absolutna perełka czyli Henryków z pięknie odnowionym opactwem cysterskim. Jest to jedno z najokazalszych i najpiękniejszych założeń barokowych na Śląsku i miejsce powstania Księgi Henrykowskiej – zabytku piśmiennictwa polskiego.

                                                                           Opactwo Cysterskie w Henrykowie1 

Nadszedł czas powrotu do Poznania. Wszyscy zauroczeni Ziemią Opolską cytowali Stanisława Jachowicza  „cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”

Do zobaczenia na następnej wycieczce.

Dnia 25 czerwca 2021 roku w Sali Lubrańskiego UAM w Poznaniu odbyła się uroczystość zakończenia roku akademickiego 2020/2021.

Adres: ul. Ratajczaka 37, 61-816 Poznań
Telefon/fax: 061 851-00-36
E mail: utw.poznan@vp.pl
Godziny pracy Biura: poniedziałki, wtorki, środy 10.00 - 14.00


Konto BNP Paribas Bank Polska
                                      46 1750 0012 0000 0000 3416 0929

          PKO BP              93 1020 4027 0000 1802 0386 4105  

My na mapie