Rok 2017/2018

W swoich wędrówkach po ciekawych miejscach w Polsce w dniach 8- 9 maja 2018 roku przybyliśmy do Łodzi, która w XIX w była miastem nieograniczonych możliwości i wielkich pieniędzy, miasta, które Władysław Reymont nazwał „ziemią obiecaną”.

Tu najbogatsi tworzyli imperia przemysłowe, budowali ogromne fabryki włókiennicze, a przy nich swoje pałace. Wraz ze śmiercią fabrykantów upadły ich imperia włókiennicze, przyczynił się do tego także wielki kryzys lat trzydziestych XX wieku, a zaraz potem II wojna światowa. Z ziemi obiecanej Łódź stała się po wojnie ziemią "zaniedbaną".

Przekonaliśmy się jednak, że przy pomocy funduszy europejskich przywraca się Łodzi jej dawny blask. Coraz więcej miejsc udaje się ocalić od zapomnienia.

Niektóre obiekty odzyskują swoją świetność, jak Manufaktura, dawna fabryka Izraela Poznańskiego czy Księży Młyn własność najbogatszego łodzianina Karola Scheilblera, inne popadają w ruinę lub zostają  zburzone.

Księży Młyn oprócz budynków fabrycznych miał domy robotnicze, budynek straży pożarnej, sklepy, szpital fabryczny, szkołę oraz neorenesansowy pałac. Dziś przędzalnia zamieniona jest w luksusowe lofty, pałac w Muzeum Kinematografii, które niestety nie mogliśmy zwiedzać bo jest w remoncie. 

 

Z uznaniem patrzyliśmy na Piotrkowską, tętniącą życiem najdłuższą ulicę w Łodzi. Przysiedliśmy na Ławeczce Tuwima przed Urzędem Miasta i podziwialiśmy Fortepian Artura Rubinsteina. Stąd niedaleko do pałacu Poznańskiego- króla bawełny. Obiekt ten nazwany jest „Łódzkim Luwrem”. Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Miasta Łodzi a w nim oprócz sal pamiętających czasy właściciela, znajdują się pokoje poświęcone wielkim łodzianom jak Jan Karski, Julian Tuwim czy Artur Rubinstein. 

   

Kompleks przemysłowy usytuowany tuż za pałacem od niedawna zyskał nową funkcję i odzyskał dawny blask. Obecnie mieści się tu niezwykle popularne centrum handlowe „Manufaktura” W jednym z budynków znajduje się Muzeum Fabryki, gdzie poznaliśmy jak dawniej produkowano tkaniny. Mogliśmy nawet wysłuchać jaki hałas czyniły cztery stare krosna, a w hali mieściło się ich około stu więc głuchota była jedną z chorób zawodowych tkaczy.

     

Zwiedzaliśmy także kirkut- największy żydowski cmentarz, poznając jego historię, także  tę okrutną z czasów II wojny światowej. Byliśmy także na stacji przeładunkowej Radogost, miejsca cierpień wielu Polaków i Żydów w czasie II wojny światowej. 

 

Obecnie Łódź to miasto wyższych uczelni, słynnej szkoły filmowej, którą  ukończyło wielu sławnych reżyserów jak Andrzej Wajda czy Roman Polański a także miasto targów.

Dopełnieniem naszego zwiedzania był Tubędzin – miasteczko znane z produkcji płytek ceramicznych a także dworku związanego historią z rodziną Walewskich. W dworku znajdują się pamiątki rodzinne Walewskich , także portret Marii Walewskiej z Walewic, słynnej kochanki Napoleona.

 

  

   

Pełni wrażeń wróciliśmy do Poznania, by przygotować się do dalszych zaplanowanych na ten  rok wyjazdów w znane i nieznane.

Opracowanie: Ewa Rakowska-Staniak, zdjęcia: Kajetan Sasiak

Adres: ul. Ratajczaka 37, 61-816 Poznań
Telefon/fax: 061 851-00-36
E mail: utw.poznan@vp.pl
Godziny pracy Biura: poniedziałki, wtorki, czwartki 10.00 - 14.00


Konto BNP Paribas Bank Polski
                                      46 1750 0012 0000 0000 3416 0929
******************************************

Konto: PKO BP S.A. o/Poznań
                                      93 1020 4027 0000 1802 0386 4105

My na mapie