Koła zainteresowań

Koło Obieżyświatów – Maria Ewa Skorys

BRETANIA  -  Spotkanie w dniu 21 lutego 2018 roku 

Bretania to najbardziej na zachód wysunięta część Francji. W Polsce jeszcze niezbyt znana, zasługuje na bliższe poznanie zwłaszcza, że nie jest zbyt odległa. Na tle Francji Bretanię wyróżnia właściwie wszystko: wyjątkowa przyroda, największe w Europie pływy morskie, inna historia, tradycja, muzyka, język a nawet inni święci.

Najbardziej znane Mont Saint Michel to jednocześnie najbardziej zatłoczone miejsce.

Nie sposób je ominąć i turysta spodziewa się, że reszta Bretanii wygląda podobnie. Nic bardziej mylnego. Reszta podróży po Bretanii upływa w nieśpiesznej, leniwej atmosferze umożliwiając poznawanie całkiem nieoczekiwanych miejsc. Wspomnę o zaledwie kilku, choćby o otoczonym murami mieście korsarzy Saint Malo, czy o Forcie La Latte w pobliżu przylądka Cap Frehel z 70 metrowymi klifami.

Wspaniałe Szmaragdowe Wybrzeże, Wybrzeże Różowego Granitu oraz najbardziej wysunięty na zachód Przylądek Pointe du Raz z latarnią morską mogliśmy podziwiać ciesząc się doskonałą widocznością a zwykle kapryśna pogoda uniemożliwia podziwianie skalistego wybrzeża w pełnej krasie.

Obowiązkowy punkt programu na północnym wybrzeżu to rybackie miasteczko Cancale słynne z hodowli ostryg, które można było na miejscu skosztować.

Przyznam, że największe wrażenie zrobiły na mnie powstałe w okresie od XV do XVII wieku zespoły parafialne w Saint Thegonnec, Guimiliau oraz w Pleyben.

W regionie północnego Finistere jest ich około 60. Całkiem niewielkie miasteczka i wsie mogą poszczycić się niezwykłymi cudeńkami architektury sakralnej. Każdy taki kompleks sakralny składa się z kilku ważnych elementów: kościół z przebogatą dekoracją wewnątrz, monumentalna brama triumfalna, kalwaria – zazwyczaj pokaźny postument z bogatą dekoracją postaci przedstawiających Mękę Pańską oraz kaplica cmentarna. Rozwój handlu z zagranicą oraz niezwykle zyskowna produkcja lnu i konopi do wyrobu żagli i lin okrętowych spowodowały ogromny wzrost zamożności mieszkańców, którzy fundowali w swoich parafiach piękne zespoły architektoniczne i zapewniali najwspanialszych artystów i rzemieślników do ich wyposażenia.

Urokliwe miasteczko Locronan, zachwycające turystów pięknym rynkiem i kościołem z wysoką wieżą oraz starymi, granitowymi domami otoczonymi pięknymi hortensjami, to chyba najlepszy przykład spokojnego życia mieszkańców Bretanii.

Różne miejsca w Bretanii, zwłaszcza na południowym wybrzeżu, upodobali sobie liczni artyści. Pont Aven to kolebka słynnej niegdyś szkoły malarskiej kojarzącej się głównie z impresjonistami. Okolice Quimper słyną z przepięknej ceramiki. Spacer po uroczym miasteczku rybackim Concarneau oraz po średniowiecznym Vannes to dopełnienie obrazu tego regionu.

Jeszcze tylko Carnac, gdzie znajdują się kilkukilometrowe zespoły megalitów sprzed 3 tys. lat p.n.e. – aleje menhirów i dolmenów oraz kręgi menhirów zwane kromlechami W samym Carnac jest ich ponad 1100 a w departamencie Morbihan istnieje ok. 500 stanowisk megalitycznych. Muszę przyznać, że ilość tych stojących w rzędach ogromnych kamieni zadziwia i zastanawia, jak te głazy były transportowane i ustawiane.

Na koniec stolica regionu Rennes – w centrum miasta można spotkać klasycystyczne kamienice oraz uliczki ze starą drewnianą architekturą. Budynki szachulcowe były niegdyś bardzo popularne ze względu na duże zalesienie i dostępność surowca. W różnych okresach wygląd zewnętrzny budynków nieznacznie się różnił i charakterystyczne detale, kolory, czy pokrycie tynkiem pozwalają to odróżnić. Niestety ogromny pożar w 1720 roku strawił znaczną część drewnianej zabudowy miasta i na ich miejscu powstały nowe założenia.

Wiele jest ciekawych miejsc na świecie i z pewnością Bretania do nich należy. Krótki pobyt daje oczywiście pewien przedsmak (choć o smakach nie wspomniałam) wiedzy o Bretanii, ale z pewnością nie wyczerpuje tematu.

Adres: ul. Ratajczaka 37, 61-816 Poznań
Telefon/fax: 061 851-00-36
E mail: utw.poznan@vp.pl
Godziny pracy Biura: poniedziałki, wtorki, czwartki 10.00 - 14.00


Konto BNP Paribas Bank Polski
                                      46 1750 0012 0000 0000 3416 0929
******************************************

Konto: PKO BP S.A. o/Poznań
                                      93 1020 4027 0000 1802 0386 4105

My na mapie